V. Zelenskyj oficiálne požiadal premiéra o dodanie stíhačiek MiG-29

2023. February 10. - 09:24

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok počas stretnutia s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) na samite EÚ v Bruseli oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek MiG-29 na obranu pred ruskou agresiou. Heger povedal, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo, informuje spravodajca TASR v Bruseli.

V. Zelenskyj oficiálne požiadal premiéra o dodanie stíhačiek MiG-29
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, český premiér Petr Fiala, lotyšský premiér Krišjánis Kariňš a slovenský premiér Eduard Heger počas stretnutia v rámci mimoriadneho summitu lídrov členských krajín EÚ v Bruseli vo štvrtok 9. februára 2023. Foto: TASR/AP

Zelenskyj na mimoriadnom samite EÚ dostal k dispozícii štyri kolá priamych rokovaní s premiérmi a prezidentmi, ktorí boli rozdelení do štyroch skupín. Heger bol v skupine s predstaviteľmi Českej republiky, Dánska, Estónska, Fínska a Lotyšska. Zelenskyj ich podľa Hegera informoval o súčasnej situácii na Ukrajine s tým, že v najbližších týždňoch očakávajú zintenzívnenie ruskej ofenzívy.

"Požiadal o širokú pomoc. Oslovil nás ohľadom lietadiel MiG-29. Povedal som mu, že budeme o tom rokovať na domácej pôde a verejnosť bude informovaná o výsledku týchto rokovaní,"

vysvetlil. Rokovať podľa Hegera bude treba aj s Kyjevom o ďalších špecifikáciách a o prípadnom presune tejto vojenskej techniky. Do tretice pôjde o rokovania na európskej úrovni, lebo lietadlá MiG-29 by Slovensko dodalo v rámci mechanizmu EÚ, ktorý prepláca dodávky vojenskej techniky pre Ukrajinu.

Podľa Hegera je akákoľvek pomoc v prospech Ukrajiny v národnom záujme Slovenska a v záujme európskej bezpečnosti.

Na otázku, kedy by k dodávke lietadiel mohlo dôjsť, Heger uviedol, že to ukážu rokovania. O Zelenského žiadosti už informoval aj dočasne povereného ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) a zdôraznil, že slovenská vláda má záujem o čo najrýchlejšie ukončenie rokovaní.

Zelenskyj podľa jeho slov požiadal o dodávky vojenskej techniky aj lídrov ostatných krajín, ktorí boli v tejto skupine, a to podľa toho, čo ktorá krajina dokáže zabezpečiť. Veľký záujem mal o ťažkú vojenskú techniku a tiež muníciu, ktorej je na bojiskách nedostatok.

(1/2) Cikkünk a következő oldalon folytatódik. Kérjük lapozzon előre: