Vojenskí lekári na Luníku IX testovali ľudí na nový koronavírus

2020. April 12. - 17:09

Vojenskí lekári v nedeľu dopoludnia na košickom sídlisku Luník IX v rámci testovania na nový koronavírus odobrali vzorky od 21 obyvateľov. Išlo o súčasť akcie zameranej proti šíreniu tejto nákazy v rómskych komunitách.

Vojenskí lekári na Luníku IX testovali ľudí na nový koronavírus
Ilustračná fotka

"My sme vytypovali 21 ľudí, ktorých otestovali. V piatich prípadoch išlo o navrátilcov zo zahraničia, ďalší boli zamestnanci úradu, ako sú terénni sociálni pracovníci alebo členovia našej občianskej hliadky, ktorí sú vonku každodenne v kontakte s obyvateľmi,"

povedal pre TASR starosta Luníka IX Marcel Šaňa.

Výsledky testov by mali byť známe do dvoch dní. Zatiaľ podľa starostu nebol z tejto mestskej časti nikto pozitívne testovaný a nie je mu ani známe, že by niekto mal príznaky ochorenia COVID-19.

Konštatoval ďalej, že zo zahraničia sa na Luník IX nikto za uplynulé tri až štyri týždne nevrátil.

"Tí poslední prišli okolo 13. - 14. marca, takže sú po povinnej domácej karanténe a nič sa u nich neprejavilo. Nechceme však nič podceniť, preto sme dali testovať aj ich,"

uviedol Šaňa. Medzi testovanými je aj muž, ktorý robil v Trenčíne, ale tiež sa už vrátil zhruba pred mesiacom.

O akcii na najväčšom rómskom sídlisku sa starosta dozvedel deň vopred. Odoberanie vzoriek aj za súčinnosti polície sa začalo okolo 9.00 h a trvalo zhruba hodinu. Výsledky by mali byť známe do dvoch dní.

"Prebiehalo to veľmi pokojne, aj tí, čo sa testovali, boli veľmi disciplinovaní a nebol žiadny problém,"

dodal Šaňa.

K testovaniu sa vyjadril aj primátor mesta Jaroslav Polaček.

"Som rád, že vláda vypočula naše požiadavky a spoločne pracujeme na tom, aby sme v Košiciach držali COVID-19 pod kontrolou,"

uviedol na sociálnej sieti. Doplnil, že premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) i ministerstvá požiadalo mesto cez týždeň o pomoc.

Štát začal s testovaním na nový koronavírus s využitím vojenského personálu v marginalizovaných rómskych komunitách v piatok 3. apríla.

TASR