Vyhlásenie rozhodnutia v kauze vraždy Jána Kuciaka sa očakáva popoludní

Vyhlásenie rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, ktorý sa začal v utorok zaoberať odvolaniami v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, sa očakáva v popoludňajších hodinách. Predseda senátu Peter Paluda prvú hodinu verejného zasadnutia začal informovať o rozhodnutí Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zo septembra 2020.

Vyhlásenie rozhodnutia v kauze vraždy Jána Kuciaka sa očakáva popoludní
Foto: TASR

Predseda senátu po začatí verejného zasadnutia požiadal príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, aby dali prítomným obžalovaným Marianovi Kočnerovi a Tomášovi Szabóovi dole z rúk putá a uvoľnili im aj nohy. Následne čítal správu o stave veci so zameraním na otázky, ktoré treba riešiť na verejnom zasadnutí. Informovať začal o rozhodnutí ŠTS zo septembra 2020. Paluda prečítal aj dôvody obžalovania Mariana Kočnera, Tomáša Szabóa a Aleny Zsuzsovej. Opísal tiež, ako malo dôjsť k vražde Kuciaka a Kušnírovej. Rovnako aj dôvody, prečo ŠTS oslobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú spod obžaloby.

Podľa ŠTS mohla byť komunikácia medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou. prostredníctvom aplikácie Threema interpretovaná rôznym spôsobom. 

"Vylúčený nie je ani ten, ktorý súdu predostreli obžalovaní v rámci svojej obhajoby," 

opísal Paluda uvažovanie ŠTS. Ten v minuloročnom rozsudku uviedol, že nebol jednoznačne preukázaný úmysel Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej niekoho usmrtiť.

Na verejnom zasadnutí sú prítomní dvaja prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek a Bohdan Čeľovský.

Dostavili sa aj Marian Kočner a Tomáš Szabó. Alena Zsuzsová požiadala o konanie v jej neprítomnosti. Na zasadnutí sú aj rodiny Kuciaka a Kušnírovej. Prítomné sú aj desiatky novinárov zo slovenských i zahraničných redakcií. Rozhoduje senát 2T v zložení Peter Paluda, Dana Wänkeová a Ivetta Macejková. Zaoberá sa odvolaním prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ako aj odvolaním obžalovaného Tomáša Szabóa či odvolaním poškodených, respektíve ich splnomocnencov.

Senát ŠTS oslobodil na začiatku septembra 2020 spod obžaloby v kauze vraždy Kuciaka a Kušnírovej obžalovaných Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Tomáša Sz. súd uznal za vinného a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody. Predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová to v septembri 2020 odôvodnila tým, že nebolo dokázané, že skutok, z ktorého boli Marian Kočner a Alena Zsuzsováobžalovaní, spáchali.

TASR