Z. Andruskó vypovedá, že Norbert B. hľadal na vraždu novinára bieleho koňa

2020. July 20. - 11:16

Zoltán Andruskó, odsúdený v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, tvrdí, že ho pár dní pred zadržaním navštívil Dušan Kracina, a to v mene nitrianskeho podnikateľa Norberta B. Mal mu oznámiť, že v súvislosti s vraždou hľadajú v Maďarsku bieleho koňa. Andruskó o tom v pondelok vypovedá ako svedok pred Špecializovaným trestným súdom.

Z. Andruskó vypovedá, že Norbert B. hľadal na vraždu novinára bieleho koňa
Foto: TASR – Jaroslav Novák

Biely kôň, ktorého mal nájsť Kracina, sa mal podľa Andruskóových slov priznať k vražde. Za priznanie mala "skupina, ktorá ho ovládala," inkasovať milión eur od obžalovaného Mariana K.

Andruskó uviedol, že o vražde novinára sa mala vymyslieť legenda o tom, že skutočným dôvodom na vraždu Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bolo vydieranie podnikateľov na východnom Slovensku. Podľa vymyslenej legendy ich mala vydierať Zlatica Kušnírová v súvislosti so stavbou, na ktorej mala robiť archeologický výskum jej dcéra Martina. Mala sa tak chcieť obohatiť o 300.000 eur s vyhrážkou, že má zaťa investigatívneho novinára.

Norbert B., ktorý je vo vyšetrovacej väzbe v korupčnej kauze Dobytkár, vypovedal pred senátom, že o osobách vykonávateľov sa rozprávalo pred ich zadržaním v bratislavských podnikoch. O tom, že Norbert B. vedel, kto sú Zoltán Andruskó a údajní vykonávatelia vraždy, ešte pred ich zadržaním vypovedal aj svedok Peter Tóth.

Po doplnení Andruskóovej spontánnej výpovede sa na Kracinu pýtal aj obžalovaný Marian K. Okrem toho sa pýtal na obsah Andruskóovho telefónu, avšak viacero jeho otázok senát Ruženy Sabovej nepripustil.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav M., Tomáš Sz., Alena Zs. a Marian K. Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

TASR