Z. Čaputová navštívila región Dunajskej Stredy 

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa počas svojho utorkového výjazdu do regiónu Dunajskej Stredy stretla s predstaviteľmi mesta, navštívila Galériu súčasných maďarských umelcov a zoznámila sa aj s najkrajšou dedinou roka 2013 Malými Dvorníkmi a ich málotriednou školou s vyučovacím jazykom maďarským.

Z. Čaputová navštívila región Dunajskej Stredy 
Foto: Parameter – András Á. Cséfalvay

„Na všetkých stretnutiach sme sa rozprávali o tom, ako maďarská menšina na Slovensku žije”

– uviedla na konto dňa prezidentka. Témou rozhovorov bola, ako informovala, aj dôležitosť vzdelávania v národnostnom jazyku i ako je dostupné vzdelávanie v slovenskom jazyku na juhu Slovenska, hovorilo sa tiež o dôležitosti podpory národnostnej kultúry.

Posolstvom utorkovej návštevy je, ako prezidentka konštatovala, aby sa príslušník akejkoľvek menšiny cítil na Slovensku doma. 

„Na to je nevyhnutné, aby neustále prebiehal dialóg, aby sme mali trpezlivosť sa navzájom spoznávať a chápať. Rozumieť špecifikám, ktoré môžu byť obohacujúce a nie predmetom sporov”

– doplnila Čaputová.

Prezidentka konštatovala, že politická reprezentácia maďarskej menšiny bola vždy dôležitou súčasťou všetkých pozitívnych zmien, ktoré sa na Slovensku udiali, či išlo o vstup do Európskej únie alebo do NATO.

O rozhovore s primátorom Dunajskej Stredy Zoltánom Hájosom informovala, že načrtol spôsob, ako by samosprávy mohli získať silnejší hlas v otázkach školstva a kultúry. 

„Rozprávali sme sa aj o ďalších výzvach v otázkach životného prostredia alebo problémoch s dopravnou infraštruktúrou, keďže sa očakáva ukončenie rýchlostnej cesty R7, ktorá dopravne prepojí hlavné mesto s regiónom”

– uviedla prezidentka.

Zuzana Čaputová zároveň na príklade školy v Malých Dvorníkoch, kde sa v štyroch triedach vzdeláva 60 detí z obce i okolitých dedín, konštatovala, že je "veľmi dobre, že sa málotriedne školy na obciach zachovali, že sa to podarilo". Ocenila, že na škole prebieha vzdelávanie v materinskom jazyku detí, ale aj vyučovanie slovenského jazyka.

Záver návštevy prezidentky v dunajskostredskom regióne patril stretnutiu s vedením spoločnosti Minit Slovakia.

TASR