Záchranári počas Silvestra zasahujú najmä pre alkohol či pyrotechniku

2022. December 31. - 10:23

Silvester patrí pre záchranárov k dňom s najvyšším počtom volaní a zásahov. K bežným výjazdom sa pridávajú typicky silvestrovské ťažkosti spôsobené najmä alkoholom či pyrotechnikou. 

Záchranári počas Silvestra zasahujú najmä pre alkohol či pyrotechniku
Foto: TASR

"Vzhľadom na aktuálnu chrípkovú epidémiu možno očakávať aj vyšší počet zásahov k pacientom s vážnymi respiračnými problémami a vysokými teplotami," dodala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Počas poslednej silvestrovskej noci zasahovali záchranári pri 1702 pacientoch. V tejto súvislosti apelujú na verejnosť, aby dbala na prevenciu a nezaťažovala tak záchrannú zdravotnú službu a operátorov tiesňovej linky 155 zdravotnými ťažkosťami, ktorým sa dalo predísť.

"Týka sa to najmä používania pyrotechniky, pitia alkoholu, neužívania lekárom predpísaných liekov v prípade chronických pacientov, ako aj prejedania sa,"

priblížila Krčová.

V prípade popálenín spôsobených pyrotechnikou záchranári odporúčajú popálené miesto dostatočne dlho chladiť. "Ideálne pod tečúcou vodou, alebo ovievať. Nikdy nechladíme alkoholom. Ak ide o vážnejšie popáleniny, urýchlene volať na linku 155, alebo vyhľadať lekársku pomoc," radí Krčová. Pri úraze treba zastaviť krvácanie a ak je rana väčšieho rozsahu, rovnako treba volať 155.

Pripomína tiež, že pyrotechnika by mala byť overená, pred dátumom spotreby a certifikovaná, s návodom na použitie. "Ak je poškodená, podomácky vyrobená, prípadne už zlyhala, odpaľovať by sme ju vôbec nemali," upozornila. Zdôraznila, že pyrotechnika v žiadnom prípade nepatrí do rúk deťom ani osobám pod vplyvom alkoholu.

Pri ťažkostiach spôsobených alkoholom záchranári odporúčajú najmä dostatok spánku a tekutín, pomôže aj pohyb na čerstvom vzduchu.

"Pri ťažšej forme, až otrave alkoholom, uložíme osobu do bočnej stabilizovanej polohy, aby sa neudusila vývratkami a pravidelne ju kontrolujeme," doplnila Krčová. Ak sa osoba nepreberá a má sťažené dýchanie je potrebné zavolať 155 a riadiť sa pokynmi operátora. "Ak nedýcha, okamžite začneme s oživovaním, ak postup neovládame, operátor nám poradí," dodala.

TASR