Zelenskyj kritizoval USA a Európu za nedodanie stíhačiek a tankov

2022. March 27. - 11:00

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v noci na nedeľu opäť prihovoril svojim krajanom aj svetu. Poďakoval sa tým, ktorí obraňujú mesto Mariupol pred ruskými vojskami a kritizoval Európu aj Spojené štáty za to, že Kyjevu doteraz neposkytli bojové lietadlá či tanky. TASR túto správu prevzala od denníka The Guardian.

Zelenskyj kritizoval USA a Európu za nedodanie stíhačiek a tankov
Foto: TASR/AP

Ukrajina potrebuje od USA a Európy stíhačky, tanky, protiraketové systémy a protilodné zbrane, pripomenul Zelenskyj s tým, že táto výzbroj "leží pokrytá prachom v skladoch (našich partnerov)".

"Kto riadi euroatlantické spoločenstvo? Je to stále Moskva, svojim zastrašovaním?"

spýtal sa Zelenskyj. Lídrov západných krajín porovnal ukrajinský prezident s ľuďmi, ktorí obraňujú obliehaný Mariupol.

"Želám aspoň percento ich odvahy tým, ktorí 31 dní rozmýšľajú, ako doručiť desiatku alebo dve lietadiel či tankov," povedal Zelenskyj.

"Ukrajina nedokáže zostreliť ruské rakety pomocou brokovníc a guľometov, ktorých máme priveľa... Je nemožné prelomiť obliehanie Mariupolu bez dostatočného počtu tankov, iných obrnených vozidiel a samozrejme, lietadiel," zdôraznil.

Washington medzičasom v sobotu sľúbil Kyjevu ďalšiu pomoc v hodnote 100 miliónov dolárov. Peniaze budú môcť byť použité na dodávky ochranného vybavenia, obrnené vozidlá, komunikačnú techniku či zdravotnícke zásoby.

Ukrajinská vláda v sobotu večer oznámila, že Spojené štáty nemajú námietky proti tomu, aby Poľsko poskytlo Ukrajine bojové lietadlá na pomoc proti ruskej invázii. Pentagón predtým návrh Poľska dodávať takéto lietadlá Kyjevu odmietol ako "vysoko rizikový".

Ruské ministerstvo obrany varovalo, že štáty, ktoré poskytnú Ukrajine bojové lietadlá, môžu byť považované za účastníka konfliktu.

TASR