Zelenskyj: Na stanici v Kramatorsku šlo o úmyselný útok na civilistov (18+)

2022. April 8. - 18:53

Raketový útok na železničnú stanicu v ukrajinskom meste Kramatorsk je úmyselným útokom na civilistov. Vyhlásil to v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Zelenskyj: Na stanici v Kramatorsku šlo o úmyselný útok na civilistov (18+)
Na snímke, ktorú zverejnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociálnej sieti Telegram, sú stopy krvi na zemi medzi batožinou a detským kočíkom po ruskom raketovom útoku na železničnú stanicu v meste Kramatorsk - foto: TASR/AP

"Keďže im chýba sila a odvaha na to, aby sa nám postavili na bojisku, tak cynicky ničia civilnú populáciu. Je to zlo, ktoré nemá konca a ak nebude potrestané, nikdy sa nezastaví," uviedol Zelenskyj.

Ukrajinský prezident neskôr v príhovore vo fínskom parlamente uviedol, že na stanici v Kramatorsku v ukrajinskej Doneckej oblasti sa v čase útoku nenachádzali ukrajinskí vojaci.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba označil útok v Kramatorsku za "úmyselné vraždenie". "Rusi vedeli, že železničná stanica v Kramatorsku bola plná ľudí, ktorí čakali na evakuáciu, napriek tomu na ňu zhodili dve rakety...," citoval Kulebu denník The Guardian.

Piatkový útok na stanicu v Kramatorsku odsúdil i slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

"Sme zhrození a šokovaní bezhlavým zabíjaním civilistov na vlakovej stanici v Kramatorsku... Hlboko odsudzujeme všetky vojnové zločiny a ukrutnosti spáchané Putinovým režimom," napísal Korčok na sociálnej sieti Twitter a pridal sa tak k predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a šéfovi diplomacie Európskej únie Josepovi Borrellovi, ktorí už skôr obvinili Rusko zo spáchania útoku.

Ruské ministerstvo obrany však poprelo, že za útok boli zodpovedné ruské jednotky, a naznačilo, že Ukrajina napadla vlastných obyvateľov. Podľa ministerstva typ rakiet, ktoré dopadli na stanicu, totiž používa iba ukrajinská armáda.

"Cieľom útoku kyjevského režimu na železničnú stanicu v Kramatorsku bolo narušiť masový odliv obyvateľov z mesta, aby ich mohli použiť ako ľudské štíty a brániť tak pozície ukrajinských ozbrojených síl," citovala slová ruského rezortu agentúra AFP.

(1/2) Cikkünk a következő oldalon folytatódik. Kérjük lapozzon előre: