Poslanci zisťujú, aký majú tlak a či sú obézni

Hodnoty si nechal odmerať napríklad predseda zdravotníckeho výboru Štefan Zelník (SNS) či poslanec SaS Juraj Droba. Toho vyšetril exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD).
Poslanci zisťujú, aký majú tlak a či sú obézni
Pohľad na budovu Národnej rady SR v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Funtál
Bratislava 15. júna (TASR) - Poslanci Národnej rady SR si dnes v parlamente merajú krvný tlak, cholesterol a zisťujú, či sú obézni. Hodnoty si nechal odmerať napríklad predseda zdravotníckeho výboru Štefan Zelník (SNS) či poslanec SaS Juraj Droba. Toho vyšetril exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD).

Nameral mu o čosi vyšší tlak a pobavene to komentoval: "To je dôkaz toho, že koalícia trochu zvyšuje tlak opozícii." Drobu vyšší tlak prekvapil, zvykne mať totiž dobrý. Raši mu ho podľa jeho slov určite nezvýšil. "On nie, on je ešte celkom príjemný," poznamenal s úsmevom. Vyšetrenie mu vraj odhalilo miernu obezitu, mal by podľa výsledkov schudnúť skoro 12 kíl.

Raši zdôraznil, že s obezitou na Slovensku na tom nie sme veľmi dobre, podobne ako v ostatnej Európe. "Alarmujúca je detská obezita, už sa hovorí o epidémii obezity," upozornil s tým, že obezita spôsobuje takmer všetky ochorenia týkajúce sa srdca, krvného tlaku, vnútorných orgánov, mozgu.

Obezitu dnes podľa neho treba brať už ako diagnózu. Základ je podľa Rašiho v rukách rodičov. "Keď sa ustriehnu deti, keď ich rodičia naučia, že treba rozdeliť čas strávený doma za počítačom a pred televízorom a čas strávený vonku, tak vytvoria veľký predpoklad k tomu, aby ich obezita v dospelosti nedobehla," povedal.

Zelník potvrdil, že štatistiky sú neúprosné. "Dostávame sa nad priemer EÚ," uviedol s tým, že riziko je najmä u mladej populácie. Nadváha a obezita nesú spolu ďalšie riziká, môžu viesť aj k infarktu. "Našou povinnosťou je hlavne edukovať. To nie je otázka povinnej zdravotnej starostlivosti. Musíme sa každý zamyslieť sám nad sebou a upraviť si životosprávu," povedal.

Dnešnú akciu zorganizovali podľa šéfa zdravotníckeho výboru aj preto, aby poslancov oboznámili bližšie s týmto problémom a aby vysvetlili, že nejde len o kozmetickú záležitosť. "Aby vedeli, aké obrovské riziká sú to," poznamenal. Zelník prezradil aj vlastné výsledky dnešného merania. Hodnoty má v norme. "Svaly, tuk aj BMI mám v norme," povedal s tým, že aj tlak máva v norme. Parlament mu ho niekedy zvyšuje, priznáva.

Akciu na tému "Slovensko a obezita" zorganizovala Obezitologická sekcia Slovenskej diabetologickej spoločnosti. Upozorňuje, že obezita je ochorením, ktoré predstavuje výrazné zhoršenie kvality zdravia a života. "Podľa najnovších štatistík je výskyt obezity na Slovensku viac než alarmujúci. Je veľmi veľkým predpokladom, že v roku 2025 sa obezita bude týkať viac ako 50 percent svetovej populácie," uviedla organizácia.

Partnerom podujatia je aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorá podporuje aktivity zamerané na prevenciu a informovanie verejnosti o rizikách spojených s obezitou. Téme sa venuje aj vo viacerých vlastných projektoch.

"Ročne napríklad v rámci celého Slovenska zorganizuje viac ako 170 preventívnych podujatí Deň pre Vaše zdravie, na ktorých zrealizuje vyše 50.000 rôznych meraní a vyšetrení. Medzi nimi je i komplexná analýza ľudského tela vrátane merania hmotnosti, percenta telesného tuku, vody v tele, či BMI indexu. Nechýbajú ani merania tlaku, cholesterolu, triglyceridov a ďalšie," uviedla hovorkyňa Viktória Vasilenková.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR