Vlastníci nehnuteľností by sa mali povinne pripojiť na kanalizácie

Opatrenie má prispieť k zlepšeniu stavu podzemných vôd a povrchových vôd. Súčasné pripojenie domácností na verejnú kanalizáciu je podľa envirorezortu nízke, čo Slovensku vyčíta Európska komisia.

Vlastníci nehnuteľností by sa mali povinne pripojiť na kanalizácie
Ilustračné foto Foto: TASR - František Iván
 

Bratislava 8. novembra (TASR) – Vlastníci nehnuteľností by sa mali do konca roka 2021 povinne pripojiť na verejnú kanalizáciu, pokiaľ je to technicky možné a je vybudovaná. Malo by sa to týkať aj tých vlastníkov, ktorí mali doteraz povolenie na žumpu. Vyplýva to z novely vodného zákona, ktorou sa mení aj právna norma o vodovodoch a kanalizáciách. V stredu ju odobrila vláda.

Opatrenie má prispieť k zlepšeniu stavu podzemných vôd a povrchových vôd. Súčasné pripojenie domácností na verejnú kanalizáciu je podľa envirorezortu pomerne nízke, čo Slovensku vyčíta Európska komisia. Pri nesplnení dohodnutých záväzkov hrozia SR sankcie.

Nedávna revízia výdavkov na životné prostredie ukázala, že vybudované verejné kanalizácie by vedeli obslúžiť ešte viac ako 280.000 obyvateľov. Pripojenosť ľudí na kanalizácie je na Slovensku v medzinárodnom porovnaní podpriemerná, v roku 2015 dosiahla úroveň 65,2 percenta.

Podľa zákona sa v súčasnosti na verejnú kanalizáciu musí pripojiť každý vlastník nehnuteľnosti, v ktorej vznikajú odpadové vody. Takúto povinnosť nemá, ak má povolenie na iný spôsob nakladania. Revízia ukázala, že viacerí obyvatelia sa tak napriek dostupnosti kanalizácie na ňu nepripojili. Rovnako, že viacerí si to z finančných dôvodov nemôžu dovoliť.

Právna norma by mala v prípade súhlasného stanoviska parlamentu a prezidenta platiť od marca 2018.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR